ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Seminarium na temat współpracy polskich i norweskich samorządów

Podczas seminarium informacyjnego, które odbyło się w Warszawie w dniach 3-4 grudnia br. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, przedstawiciele 19 norweskich gmin i powiatów rozmawiali indywidualnie i w grupach tematycznych z reprezentantami 53 polskich JST – gmin wiejskich, powiatów, lokalnych stowarzyszeń i województw na temat wspólnej realizacji projektów w ramach nowej rundy MF EOG 2009-2014 oraz przyszłej współpracy bilateralnej.

Obecny na seminarium ambasador Królestwa Norwegii – J.E. Enok Nygaard, zwrócił uwagę na to, że Polacy stanowią dziś w Norwegii największą grupę obcokrajowców. Stwierdził, że jest pozytywnie zaskoczony liczbą gmin, które chcą współpracować z polskimi samorządami. Są wśród nich zarówno małe gminy jak na przykład licząca 750 mieszkańców gmina Værøy czy 5320 - gmina Sveio, ale też duże miasta jak Trondheim (177 tys. mieszkańców) czy prawie półmilionowe powiaty jak Akershus.

Spotkanie zorganizowane przez Związek Miast Polskich w partnerstwie z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych, Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP i we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego było swego rodzaju rekonesansem, pierwszym krokiem, który umożliwił poznanie potrzeb, oczekiwań obu stron oraz wspólnych płaszczyzn do współpracy, szczególnie w związku z realizacją Programu Regionalnego MF EOG i innych komponentów.

Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski podkreślił, że wspólne punkty zainteresowania to gwarancja pomyślnej współpracy. - Nie tylko jednak możliwość realizacji wspólnych projektów jest kontekstem tego spotkania, ale również nawiązanie dwustronnej współpracy miedzy JST – mówił A. Porawski. Przypomniał, że liczba partnerstw polskich i norweskich samorządów jest wciąż dość niska (10 formalnych umów) w porównaniu z polskimi partnerstwami zawartymi z gminami z innych krajów takich jak Niemcy czy Ukraina. Elita Cakule z Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych radziła, aby skupić się na konkretnych tematach współpracy.

Dzięki prezentacjom przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (Naczelnik Aneta Krzywicka z Krajowego Punktu Kontaktowego MF EOG, oraz p. Marcin Bogusz), uczestnicy mogli zapoznać się też z programami MF EOG dedykowanymi szczególnie samorządom z dziedziny ochrony środowiska, ochrony zdrowia, kultury, przeciwdziałania przemocy, a także z Programem Regionalnym oraz Funduszem Współpracy Dwustronnej.

Rozwój współpracy dwustronnej między Polską a Norwegią jest jednym z celów utworzenia Mechanizmu Finansowego EOG. Warto przypomnieć, że chociaż posiadanie partnera norweskiego nie jest obowiązkowe (z wyjątkiem programu wymiany kulturalnej), a nawet nie jest bezpośrednio punktowane, to jednak udział partnera z Norwegii i międzynarodowa wymiana doświadczeń może podnieść wartość merytoryczną wniosku i w ten sposób przełożyć się na końcową ocenę aplikacji do któregokolwiek z komponentów EOG.

Kolejnym etapem były bezpośrednie rozmowy bilateralne przedstawicieli zainteresowanych samorządów, które żartobliwie nazwano randkami. Następnym etapem będzie analiza pozyskanych informacji już na miejscu w JST, uzupełnienie danych i podjęcie przez obie strony ewentualnej decyzji o podjęciu współpracy. Zarówno polscy jak i norwescy samorządowcy byli zadowoleni z przeprowadzonych dwudniowych rozmów, ale o tym, czy i jakie partnerstwa zostaną nawiązane okaże się dopiero w najbliższych miesiącach.

Źródło: ZMP

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Seminarium na temat współpracy polskich i norweskich samorządów

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ