ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Walka o Kędzierzyńsko-Kozielski Subregionalny Obszar Funkcjonalny

Przedstawiciele samorządów Kędzierzyńsko-Kozielskiego Subregionalnego Obszaru Funkcjonalnego i posłanka Brygida Kolenda-Łabuś wystosowali list otwarty do marszałka województwa Józefa Sebesty. Z treścią tego wystąpienia można zapoznać się poniżej.

 List otwarty do marszałka województwa

"Przedstawiciele samorządów Kędzierzyńsko-Kozielskiego Subregionalnego Obszaru Funkcjonalnego i posłanka Brygida Kolenda-Łabuś wystosowali list otwarty do marszałka województwa Józefa Sebesty. Po konsultacjach społecznych projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 okazało się bowiem, że na liście projektów strategicznych dla rozwoju Opolszczyzny nie znalazł się żaden z partnerskich projektów zaproponowanych przez 13 samorządów wchodzących w skład subregionu.

Pan
Józef Sebesta
Marszałek Województwa Opolskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

List otwarty

Szanowny Panie Marszałku,

Z wielką uwagą oczekiwaliśmy na wyniki konsultacji społecznych projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Przeprowadzony w okresie wakacyjnym bieżącego roku proces opiniowania tego kluczowego dla rozwoju regionu dokumentu zakończony został szczegółowym raportem.

Niestety, większość popartych rzetelnymi analizami uwag, które Subregion Kędzierzyńsko-Kozielski wniósł do projektu wyżej wymienionego dokumentu nie została przez samorząd województwa opolskiego uwzględniona. Na liście projektów strategicznych dla rozwoju Opolszczyzny nie znalazł się również żaden z zaproponowanych przez 13 samorządów wchodzących w skład subregionu partnerskich projektów.

Subregion Kędzierzyńsko-Kozielski szanuje decyzję Pana Marszałka o zastosowaniu instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jedynie w odniesieniu do Aglomeracji Opolskiej. Niezrozumiałe jest jednak pominięcie innych proponowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozwiązań i marginalizacja w Regionalnym Programie Operacyjnym drugiego pod względem wielkości i potencjału miasta, stanowiącego „centrum innowacyjności regionu", jakim jest Kędzierzyn-Koźle.

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie przyjętym przez samorząd województwa opolskiego podejściem terytorialnym. Założenia Programu wykluczają realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w miastach innych niż wojewódzkie. Wykluczają także realizację instrumentu Rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, argumentując to wystarczającym już wsparciem wsi. Brakuje zatem źródeł, z których finansowane będą projekty integrujące na przykład miasto z wsią, a dotyczące budowy, czy rozbudowy kanalizacji, transportu publicznego, czy ograniczenia szkodliwej emisji. Zapisy projektu Regionalnego Programu Operacyjnego nie wskazują żadnych działań mających poprawić niską integrację i niedobór współpracy na poziomie subregionalnym. Pomijają kwestię współpracy Aglomeracji Opolskiej z miastami subregionalnymi.

Wkrótce minie rok od konsultacji społecznych oraz uchwalenia Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego do 2020 roku. Na spotkaniu kończącym cykl opiniowania dokumentu podkreślał Pan wagę subregionalnych biegunów wzrostu Opolszczyzny dla rozwoju całego regionu. Zachęcał do tworzenia porozumień między samorządami, powoływania formalnych partnerstw, dzięki którym możliwy będzie zrównoważony rozwój województwa opolskiego.

Proponowane przez Pana podejście terytorialne znalazło swoje odzwierciedlenie w zapisach przyjętej w 2012 roku przez Sejmik Województwa Opolskiego Strategii, przyznającej należną i uzasadnioną przepisami wyższego rzędu pozycję Aglomeracji Opolskiej, która jako struktura centralna powinna zajmować szczególne miejsce w kreowaniu procesów rozwojowych naszego województwa. Jednocześnie treść dokumentu stanowi, iż działaniom zmierzającym do wzmocnienia Aglomeracji Opolskiej powinno towarzyszyć oddziaływanie służące przyspieszeniu procesów rozwojowych w potencjalnych biegunach wzrostu. Obszary miejskie są bowiem głównymi strefami rozwoju regionu.

Gmina Kędzierzyn-Koźle, będąca największym po Aglomeracji Opolskiej biegunem wzrostu Opolszczyzny, odpowiedziała na Pana propozycje jako pierwsza. Nie tylko zawiązała Porozumienie o współpracy partnerskiej gmin i powiatów Subregionu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, ale wspólnie z Partnerami opracowała bardzo dobrze oceniony przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projekt, dzięki któremu Subregion Kędzierzyńsko-Kozielski uzyskując wsparcie finansowe będzie mógł przygotować się do realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020.

Działania podejmowane w ramach wyżej wymienionego projektu na bieżąco konsultowane są z ekspertami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Konsultacje te dotyczą między innymi finansowania planowanych zadań inwestycyjnych. Wiemy, że głównym źródłem finansowania naszych przedsięwzięć powinien być Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Wyraźnie zachęcono nas do aktywnej współpracy z samorządem województwa, w szczególności w zakresie ustalania priorytetów rozwojowych Regionalnego Programu Operacyjnego.

Umowa Partnerstwa (określająca kierunki interwencji polityk unijnych w Polsce), w oparciu o którą opracowano projekt Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa wskazuje Panu Marszałkowi instrumenty, których wykorzystanie zależne jest przede wszystkim od „woli" i „decyzji" samorządu wojewódzkiego. Należą do nich: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne oraz Rozwój lokalny kierowany przez społeczność (również tych powyżej 20 tys. mieszkańców).

Nie tylko Umowa czyni z miast subregionalnych szczególne obszary interwencji, dając samorządom województw możliwość programowania odrębnych osi w Regionalnych Programach, czy zastosowania specjalnych kryteriów wyboru projektów subregionalnych. Inne dokumenty krajowe również potwierdzają, iż marginalizowanie ośrodków subregionalnych może prowadzić do pogłębienia dysproporcji w rozwoju pomiędzy centrum i resztą regionu.

Szanowny Panie Marszałku ponownie apelujemy o uwzględnienie uwag wniesionych przez Subregion Kędzierzyńsko-Kozielski do projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Prosimy o wyrażanie woli w zakresie wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów rozwoju terytorialnego proponowanych przez Komisję Europejską i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Postulujemy także o wpisanie przynajmniej jednego projektu strategicznego, który Pana zdaniem wpłynie na rozwój nie tylko Subregionu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, ale przede wszystkim Opolszczyzny.

Z poważaniem,

Alojzy Parys – Wójt Gminy Cisek (-)
Jerzy Treffon – Wójt Gminy Pawłowiczki (-)
Tomasz Wantuła – Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle (-)
Małgorzata Tudaj – Starosta Kędzierzyńsko-Kozielski (-)
Józef Gisman – Wicestarosta Kędzierzyńsko-Kozielski (-)
Krystyna Helbin – Wójt Gminy Polska Cerekiew (-)
Marian Wojciechowski – Wójt Gminy Reńska Wieś (-)
Krzysztof Ficoń – Wójt Gminy Bierawa (-)
Tadeusz Kauch – Burmistrz Ujazdu (-)
Tadeusz Goc – Burmistrz Strzelec Opolskich (-)
Mieczysław Orgacki – Burmistrz Zawadzkiego (-)
Joachim Jelitto – Wójt Gminy Jemielnica (-)
Łukasz Jastrzembski – Burmistrz Leśnicy (-)
Józef Swaczyna – Starosta Strzelecki (-)
oraz Brygida Kolenda-Łabuś – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (-)

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Walka o Kędzierzyńsko-Kozielski Subregionalny Obszar Funkcjonalny

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ