ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Stosowanie Pzp przez gminę i utworzoną przez nią jednostkę organizacyjną

Ustawy o zamówieniach publicznych nie stosuje się do wykonywania zadań o charakterze użyteczności publicznej przez jednostkę organizacyjną utworzoną przez gminę. (Wyrok NSA z 11 sierpnia 2008 r. II GSK 105/05)

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego na gruncie prezentowanej sprawy, ustawa o zamówieniach publicznych nie ma zastosowania do przypadków powierzenia przez gminę, utworzonej przez nią jednostce organizacyjnej wykonywania zadań użyteczności publicznej (w omawianym przypadku w zakresie transportu zbiorowego), drogą aktu kreującego tę jednostkę organizacyjną oraz określającego przedmiot jej działania.

Wykonywanie przez gminę zadań komunalnych we własnym zakresie przez utworzoną w tym celu jednostkę organizacyjną nie wymaga zawarcia umowy. Jednakże w przypadku gdy mamy do czynienia ze zleceniem zamówienia nie mieszczącego się w zakresie zadań dla których gmina powołała jednostkę organizacyjną, jest miejsce na zawarcie umowy o realizację zamówienia publicznego na rzecz gminy.

Sąd wyraził również pogląd, że samodzielne wykonywanie zadań własnych gminy przez utworzone przez nią jednostki organizacyjne, w tym spółki komunalne, z pominięciem zastosowania prawa zamówień publicznych, nie podważa zasady swobodnej konkurencji oraz nie sprzeciwia się przeciwdziałaniom wobec praktyki monopolistycznych, a także nie zagraża interesom wspólnoty gminnej (jej mieszkańcom).

Trzeba mieć bowiem na uwadze, że ceny usług w zakresie transportu zbiorowego i tak są regulowane przez gminę.

Źródło: Orzecznictwo NSA

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Stosowanie Pzp przez gminę i utworzoną przez nią jednostkę organizacyjną

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ